JAK TO VLASTNĚ ZAČALO

Pocitem, že se ten cizí jazyk snad nikdy nenaučím.  Možná to znáte. Tehdy se jednalo o němčinu, ale to teď není podstatné. Po roce na jazykové škole jsem zjistila, že ovládám docela gramatiku, ale komunikace těžce vázne.

ROZHODNUTÍ

Chtěla jsem něco změnit a musela tak učinit ROZHODNUTÍ. To považuji v celé věci za zásadní. Já se rozhodla a vše bylo najednou nějak jednodušší. Ostatní věci jsem pak přizpůsobila a řešila tak, abych naplnila svůj cíl. Ukončila jsem pracovní poměr, vzdala se pronajatého bytu a prodala auto, abych získala nějaké finance do začátku. K tomu všemu je potřeba také ODVAHA. A proto smekám přede všemi a vážím si všech z Vás, kteří se dokážou rozhodnout a jít si za svým cílem nebo snem!  Vím sama dobře, jak je to těžké.

ANGLIČTINA V AUSTRÁLII

Mým rozhodnutím bylo vycestovat do Austrálie a naučit se anglicky, přestože jsem se s tímto jazykem dříve nikdy nesetkala. Když říkám nikdy, myslím nikdy. Ani jako dítě s obrázkovými kartičkami. Věděla jsem ze zkušenosti, že „doma“ se cizí jazyk nenaučím. Pominu, jak těžké bylo se v roce 1997 do Austrálie dostat, přeskočím všechny administrativní kroky a nemluvím o absenci dostupných informací, tenkrát prostě nebyl nikdo, kdo by mi s vycestováním do Austrálie za studiem pomohl. K mému rozhodnutí naučit se anglicky přibylo tak ještě jedno – po návratu z Austrálie budu pomáhat zájemcům s realizací studijních pobytů v zahraničí. Moje cesta dostala najednou smysly dva. Dva hlavní, protože ve skutečnosti jich bylo mnoho :).

HOZENA DO VODY

Do Austrálie jsem odletěla s kartičkou, kde bylo napsáno „My name is Lucie. I am from Czech Republic“ a to ještě s gramatickou chybou, vážně. Vstupní test ve škole jsem jen nadepsala svým jménem, jinak zůstal prázdný. Při ústním rozhovoru s učitelem Erikem mi po chvíli snažení ukázal palec dolů. Vyhazuje mě? Ne, jen tímto gestem ukázal, že začínám v přízemí ve třídě Beginners - úplní začátečníci.

Zkrátím to. Bylo to ze začátku těžké, plakala jsem. Ničemu jsem nerozuměla, neuměla jsem se vyjádřit. Ale …… hrozně moc jsem chtěla! Po 12 týdnech jsem nastoupila do přípravného kurzu, který jsem za stejně dlouhou dobu měla ukončit zkouškou Cambridge FCE. A já to zvládla!

HELGA V LETADLE

Když jsem směřovala do australského Perthu, v letadle se se mnou snažil komunikovat mladík z Německa jménem Helga. Dodnes si ho pamatuji díky paradoxu, že měl ženské jméno J. Asi po 6 týdnech se za mnou přišel podívat do školy a nevěřil svým uším. Řekl něco v tom smyslu, že jsem před pár týdny ani necekla a teď nezavřu pusu. Volně přeloženo :)

O tom co vše mi pobyt v Austrálii dal bych se mohla dlouze rozepsat. Ale bude lepší, když si zažijete svůj příběh sami. Co jsem ale chtěla zdůraznit je skutečnost, že cizí jazyk se nejlépe, nejrychleji a nejpřirozeněji naučíte v prostředí, kde se jím hovoří. Kde jste jím obklopeni a on se Vám doslova vpíjí pod kůži. A věřte, vůbec to nebolí a jde to skoro samo! :)

Díky svému rozhodnutí mohu dnes cestovat a pracovat s lidmi z celého světa. Díky této zkušenosti jsem nyní šťastná, miluji svoji práci, dělám co umím, má práce mě naplňuje, přináší mi radost a potěšení.

Držím palce pro Vaše rozhodnutí!

Lucie Chalupová, zakladatelka STUDYMIX s.r.o.

Domluvte si s námi nezávaznou schůzku a získejte více informací: